Literární historik M. C. Putna poslal papeže konat pokání

 

 

Uplynuly již téměř tři roky od sejmutí exkomunikace ze čtyř katolických biskupů tradicionalistického Kněžského bratrstva sv. Pia X. (FSSPX) a s tím spjaté mediální štvanice proti jednomu z nich, Mons. Richardu Williamsonovi, a potažmo mnoha odsouzení samotného papeže Benedikta XVI. Tehdejší pseudomoralizující hysterie zasáhla takřka celou euro-americkou oblast a samozřejmě velmi silně se projevila i v naší zemi.

 

Čas běží, mnohé bubliny splaskly a objevily se nové. U nás je to nyní v čase adventním 2011 např. konflikt mezi Tomášem Halíkem a Petrem Hájkem, vicekancléřem prezidenta Klause. Ale tím se nyní nechceme zabývat.

 

Protože člověk má sklon zapomínat, vraťme se zpět, využijme časového odstupu  a zaznamenejme suše pozoruhodné výroky Martina C. Putny na adresu papeže Benedikta XVI. v českém veřejnoprávním médiu.

 

 

Literární historik Martin C. Putna, známý mimo jiné svými provokativními a narcistickými projevy, se tehdy blýskl nejen svou pleší, ale i hněvivou kritikou papeže Benedikta XVI. Dne 6. února 2009 na televizním programu ČT 24 jsme ho mohli vidět spolu s religionistou, odpadlým dominikánem Ivanem Odilo Štampachem, jak dští oheň a síru na  katolického biskupa RichardaWilliamsona. Na zmíněného biskupa byl takřka po celém západním světě vyhlášen nemilosrdný hon za jeho vyslovený názor na počty obětí holokaustu a plynové komory. Stalo se tak krátce poté, co papež Benedikt XVI. dne 21. 1. 2009 sňal exkomunikaci ze čtyř tradicionalistických katolických biskupů FSSPX (bratrstva sv. Pia X., založeného arcibiskupem Mons.  Marcelem Lefébvrem roku 1970). Mediální hysterie dosáhla nebývalého rozsahu, biskup Williamson byl vyhoštěn z Argentiny, kde působil a v Německu dostal pokutu za popírání holokaustu.  Papeže např. pokáral i známý liberální kardinál Walter Kasper a německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala papeže, aby jasně prohlásil, že popírání holokaustu není možné.

 

Jak taková mediální štvanice funguje, mohli jsme se přesvědčit sledováním médií, od těch nejvýše postavených mezinárodních až po poslední regionální plátek. Všechna biskupa Williamsona rozhořčeně odsoudila a žádala jeho potrestání. Samozřejmě i do českých luhů a hájů pronikl řev „nezávislých“ médií a tak jsme mohli sledovat  i takovýto pořad, z něhož přinášíme nejzajímavější úryvky.

 

ČT – 24, 6. února 2009

Moderátor: František Lutonský,

hosté: Martin C. Putna, Ivan Odilo  Štampach

 

 

 

Zatímco religionista Ivan Štampach držel nivó demoliberálního komentátora a uklidňoval diváky, že papež snad není proti demokracii, M. C. Putna použil nejostřejší slova odsouzení nejen Bratrstva sv. Pia X., biskupa Williamsona, ale i samotného papeže.

 

 

Tyto výroky rozhodně stojí za zaznamenání:

 

Putna: ...Samozřejmě, že ty výroky biskupa Williamsona jsou nehorázné, jsou hovadské, ale tam je omyl v tom, že se jedná o jeden nesmyslný názor jednoho biskupa. Ten problém spočívá v tom, že se papež vůbec rozhodl s lefébvristy se smířit, aniž by po nich jakoby požadoval nějakou jejich revizi radikálních postojů.

 

Putna: Lefébvristé jsou ultrakonzervativní, skutečně ultrakonzervativní skupina, podle mě neprávem si říkají tradicionalisté, protože nejde o tradici, ale skutečně o fundamentalismus … kteří zastávají celou tu soustavu názorů, které Církev měla v té krizové době před 2. vatikánským koncilem. Tzn., samozřejmě že oni jsou všichni v nějaké míře antisemité,  stejně jako jsou proti ekumenismu, proti demokracii a v zásadě proti všem hodnotám, které sdílí moderní společnost a které sdílí také většinová katolická církev.

Proto se odtrhli a chyba papeže spočívá v tom, že on se rozhodl, že on se s těmito lidmi chce smířit. Je to součást jeho celkového postupu směrem doprava, tzn. že on směrem doleva k těm pokrokovějším teologům je velmi nemilosrdný, kdežto naopak na tu druhou stranu je, abych tak řekl, vstřícný až do té míry … že toto jsem opravdu nečekal, že by šel tak daleko – a chytil se do vlastní pasti. Tzn., že řekl „my se s nimi smíříme“ a teď se ukázalo, co je to za lidi.

 

Putna: Lefébvristé smrtelně vážně věří, že existuje světové židozednářské spiknutí, které chce zničit katolickou církev a média pro něj pracují. To je ten problém.

 

Lutonský: Myslíte, že by tato kauza mohla vyústit v otázku, jestli je papež Benedikt XVI. dobrým papežem?

 

Putna: Já myslím, že každý člověk je hříšný, nedokonalý … Já se za papeže modlím a myslím, že by udělal nejlépe, kdyby  se kál a odešel do velké kartouzy na zbytek života (6. 2. 2009).

 

 

Poznámka: Nestačíme se divit, co vše si může M. C. Putna dovolit vyslovit, aniž by se proti němu ohradil někdo z hierarchie či z katolíků vůbec. A nejen to, arcibiskup Dominik Duka 9. června 2010 dokonce uváděl Putnovu novou knihu.   Inu, metry jsou různé ...

 

 

 

Na stránky Katolická kultura dáno 16. 12. 2011.

 

 

Viz též: Biskupové kněžského bratrstva FSSPXZpět na hlavní stránku